Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100033,t-rośliny_wskaźnikowe_gleb_zasadowych.html
Autor: Info-ogrody / Data: 2010-03-25

Rośliny wskaźnikowe gleb zasadowych

Duże znaczenie dla rozwoju roślin, ma odczyn gleby pH. Bezpośrednio wpływa on na pobieranie przez roślinę składników pokarmowych i decyduje o jej rozwoju. Gleba o odczynie zasadowym, posiada pH powyżej 7,2 i charakteryzuje się dużą zawartością jonów wapnia, potasu, magnezu oraz sodu.

 

Rośliny wskaźnikowe glebach zasadowych to między innymi:

 

Babka zwyczajna
Źródło: kwiatypolski.ovh.org

Babka zwyczajna; gatunek pospolity występuje na terenie całej Polski, jest rośliną leczniczą, osiąga do 60 cm wysokości. Porasta łąki, pola, pastwiska, przydroża, kwitnie czerwiec-wrzesień.

 

 

 

 

Dymnica pospolita
Źródło: kwiatypolski.ovh.org

Dymnica pospolita; zwana również polną rutką występuje na obszarze całej Polski, rośnie na polach, w ogrodach jako chwast, osiąga do 50 cm wysokości, jest rośliną trującą, stosowana w ziołolecznictwie, ale tylko pod kontrolą lekarza. Posiada charakterystyczną szarozieloną barwę, ziele po roztarciu wydziela zapach dymu, spalonych liści lub drewna.

 

 

Pokrzywa żegawka
Źródło: kwiatypolski.ovh.org

Pokrzywa żegawka; pospolita roślina występująca na terenie całej Polski, osiąga do 50 cm wysokości, rośnie w ogrodach, rumowiskach, przy drogach, kwitnie od maja do października, stosowana w ziołolecznictwie.

 

 

 

 

Tobołki polne
Źródło: kwiatypolski.ovh.org

Tobołki polne; roślina pospolita występuje na terenie całej Polski, rośnie na polach, przy drogach, często w ogrodach, osiąga do 60 cm wysokości, kwitnie od kwietnia do sierpnia, jest trująca dla bydła, po rozgnieceniu wydziela zapach czosnku.

 

 

 

 

Zakwaszanie gleby zasadowej

Zmniejszenie odczynu pH gleb zasadowych na obojętny lub lekko kwaśny jest stosunkowo trudny. Można zastosować kwaśne nawozy np. siarczan amonu. Innym sposobem jest wykonanie mieszanki z piasku, kompostu - najlepiej z mieloną korą oraz kwaśnego torfu w stosunku 1:1:1. Zabieg najlepiej przeprowadzić jesienią. Mieszankę rozsypać na ziemię, a następnie przekopać na głębokość ok. 30 cm, a na wiosnę pograbić. Taki zabieg zmniejszy pH gleby, zwiększy jej zasobność w składniki pokarmowe oraz poprawi jej strukturę. Jeżeli jednak odczyn pH nie zmniejszy się w oczekiwanym stopniu można zawsze zasadzić rośliny, które lubią glebę zasadową.

Rośliny na gleby zasadowe

Na glebach zasadowych dobrze czuje się wiele roślin ogrodowych. Chętnie będą tam rosły krzewy liściaste i drzewka, również owocowe, a także byliny.

Przykładowe rośliny do uprawy na glebach zasadowych:

Drzewa – buk pospolity, jesion wyniosły, jabłoń

Krzewy – bukszpan wieczniezielony, lilak pospolity, sosna górska

Byliny – liliowiec, smagliczka skalna, zawilec wielkokwiatowy