Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100047,t-nowoczesna_zielen_w_miejskiej_przestrzeni.html
Informacja prasowa / Data: 2010-05-26

Nowoczesna zieleń w miejskiej przestrzeni

Informacja prasowa

Od wielu lat obserwujemy jak nowoczesny styl architektury miejskiej powoli wkrada się do naszych ogrodów, stając się naturalnym przedłużeniem jasnych i prostych wnętrz. Tarasy i ogrody oparte na geometrycznych formach i jednolitej kolorystyce, powtarzają materiały wykorzystane w domu czy mieszkaniu. Stworzenie takiego nowoczesnego zielonego zakątka nie jest prostym zadaniem, ale wyposażeni w odpowiednie narzędzia i cenne wskazówki możemy mu podołać.

Przemyśl projekt

Pierwszym krokiem jaki nas czeka, to przygotowanie projektu. Postarajmy się pomyśleć o tarasie jako o przestrzeni mieszkalnej. Zastanówmy się nad barwami, nastrojem, elementami, które chcielibyśmy do niej wprowadzić, naturalnych barierach wynikających z ograniczonej powierzchni, miejscu do wypoczynku (np. siedziskach, pufach) i czasie, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na pielęgnację zieleni. Taras w nowoczesnym stylu to najlepsze rozwiązanie dla zapracowanych mieszkańców wielkich miast, ponieważ tak zaprojektowana przestrzeń jest łatwa w utrzymaniu. Głównym założeniem w jej przypadku jest „im mniej, tym lepiej”, co w praktyce oznacza jednolitą kolorystykę, stosunkowo małą ilość roślin, ograniczenie się do maksymalnie dwóch powtarzalnych kształtów geometrycznych i konsekwencję w doborze materiałów.

Najchętniej stosowane materiały do aranżacji nowoczesnych tarasów to drewno, beton, szkło. Ważny jest przemyślany sposób ich zastosowania. Łączmy formy, które podkreślą nawzajem swoje walory. Jeśli w Twoim mieszkaniu dominują panele podłogowe, warto przenieść ten element na ogród czy taras, zastępując czasochłonne w utrzymaniu trawniki czy powszechnie używane na tarasach płytki z drewnianymi podestami. Surowy beton możemy zastosować jako element wyposażenia – pięknie wyeksponuje zieleń roślin, jeśli zdecydujemy się np. na betonowe donice o prostych kształtach. Dodadzą całości awangardowego charakteru.

Wybierz rośliny

Warto poświęcić chwilę na wybór odpowiednich kwiatów i krzewów, które zniosą ciężkie, miejskie warunki. Najlepiej sprawdzą się te, które nie mają dużych wymagań, są odporne na suszę, spaliny i pył oraz nie potrzebują specjalnych nawozów. Wybierajmy rośliny kilkuletnie i szybko rosnące, o gładkich liściach, z których deszcz zmyje zanieczyszczenia. Z myślą o współmieszkańcach i sąsiadach zrezygnujmy z mocno pylących drzew i traw.

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami miejskiego ogrodu lub posiadamy większy taras, dobrym pomysłem na odizolowanie się od hałasu ulicy i samochodowych spalin jest żywopłot. Regularne przycinanie pozwoli nadać mu geometryczną formę, która będzie współgrać z wybranym przez nas nowoczesnym stylem. Dodatkowo sprawi, że uzyskamy zwartą, gęstą ścianę, która odgrodzi nas od świata z wybranej strony. Jeśli zależy nam na izolacji także w sezonie jesiennym i zimowym, wybierzmy żywopłot formowany z roślin zimozielonych. Pamiętajmy jednak, że aby uzyskać „zieloną ścianę”, bardzo ważne jest odpowiednie cięcie w ciągu dwóch pierwszych lat od posadzenia.

Jeśli marzymy o spektakularnym efekcie, wybierzmy, np. bukszpan, który świetnie nadaje się do formowania. Możemy nim oddzielić trawnik od ścieżek czy podestów – oprócz atrakcyjnego elementu w ogrodzie, taki niski parkan zabezpieczy trawę przed przypadkowym zdeptaniem czy zniszczeniem przez zwierzęta. Posadzone przez nas krzewy powinny jednak być umiejscowione zgodnie z geometrycznym wzorem podstawowym. I ważne, aby z praktycznego punktu widzenia, powstałe przestrzenie oparte były na kątach prostych, co pozwoli na łatwe ich zagospodarowanie. Wybierając rośliny, powinniśmy wybiec w przyszłość - 5 może nawet 10 lat i sprawdzić jak po tym czasie może wyglądać nasz ogród, jak dzisiaj zasadzone rośliny będą się komponować ze sobą, czy nie będą sobie przeszkadzać, jaka będzie ich wielkość. Na tej podstawie odpowiednio zaplanujmy miejsce, gdzie zostaną posadzone: wybierzmy właściwą wielkość donic czy skrzyń, a także zaplanujmy dla niej adekwatną przestrzeń w ogrodzie.

Zaopatrz się w narzędzia

Mały, nowoczesny przydomowy ogród czy taras wymaga opieki podobnie jak duże kompleksy zieleni. By dobrze o niego zadbać wystarczy jednak skompletować kilka podstawowych sprzętów, które ułatwią nam pracę. Uniwersalnym urządzeniem, które pomoże nam w pielęgnacji naszego miejskiego fragmentu zieleni są – najlepiej akumulatorowe – nożyce do krzewów i trawy. Nożyce Bosch ISIO pozwalają na precyzyjne formowanie krzewów czy nadawanie określonego kształtu drzewkom balkonowym. Przycinanie drzewek w fantazyjne kształty – kule, stożki, idealne prostopadłościany – jest prostsze dzięki laserowo ostrzonym nożom „Swiss made” oraz niewielkim rozmiarom urządzenia. Nożyce te posiadają niezwykłą zaletę, ważą zaledwie 550 gram, a więc są lekkie, jak filiżanka kawy. Takie narzędzie to świetne rozwiązanie dla miejskich ogrodników, ponieważ system SDS pozwala jednym ruchem ręki zamienić nożyce do krzewów w nożyce do trawy. Dodatkowe ostrze znajdzie swoje zastosowanie w małych ogrodach lub na tarasach oraz wszędzie tam, gdzie trudno jest dotrzeć tradycyjną kosiarką czy podkaszarką. Z nożycami ISIO przycinanie trawy przy krawężnikach, roślinach, kamieniach czy kostce ogrodowej jest łatwiejsze i zdecydowanie bardziej precyzyjne. Najważniejszą cechą tego narzędzia jest akumulator litowo-jonowy, który znamy choćby z telefonów komórkowych czy laptopów. Dzięki niemu nie jesteśmy skrępowani kablem i możemy przez 50 minut pracować bez konieczności ładowania baterii. To praktyczne narzędzie dla nowoczesnych ogrodników.

I ciesz się zielenią!

Zadbany taras czy ogród, zwłaszcza podczas nadchodzących ciepłych majowych wieczorów, to doskonałe miejsce do wypoczynku, spożywania wspólnych posiłków czy spotykania się z przyjaciółmi. Stworzenie zielonego zakątka nie należy do najprostszych zadań, ale dobrze przemyślana aranżacja przestrzeni, zakup odpowiednich roślin i zaopatrzenie się w funkcjonalne narzędzia z pewnością ułatwi nam trud systematycznej pracy pielęgnacyjnej. Pamiętajmy także, że nowoczesny ogród nie pasuje do każdego rodzaju zabudowy. Zrezygnujmy z niego, jeśli nasz dom jest np. w stylu tradycyjnego dworku czy góralskiej chaty. A jeśli nie czujemy się na siłach, by udźwignąć przygotowanie koncepcji i nadzorowanie prac, zawsze lepiej zwrócić się z pomocą do specjalistów.

Źródło: www.futurepr.pl