Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100074,t-miechunka_–_“lampiony”_w_jesiennych_kompozycjach.html
Autor: Info -Ogrody / Data: 2010-11-04

Miechunka – “lampiony” w jesiennych kompozycjach

Roślina wieloletnia, bylina o bardzo dekoracyjnych owocach, “lampionach”. Stosowana do tworzenia dekoracyjnych kompozycji rabatowych w ogrodowych oraz bukietów z żywych i suchych kwiatów. To właśnie miechunka - Physalis alkekengii. W warunkach naturalnych można ją spotkać w Azji, Ameryce, a także w Europie. W Polsce występuje w Tatrach. Należy, podobnie jak pomidor do rodziny psiankowatych. Osiąga do 1 m wysokości.

Uprawa miechunki rozdętej

Miechunka rozdęta jest jedynym uprawianym gatunkiem tej rośliny. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i klimatycznych. Najlepiej jednak udaje się na glebie próchniczej, lekko wilgotnej, bogatej w wapń i inne składniki pokarmowe. Pewnym problemem w uprawie miechunki na rabatach może być jej bardzo silny rozrost na dużej powierzchni, spowodowany masowo wypuszczanym rozłogom. Tak więc należy w miarę ograniczyć jej rozrost.

Na wiosnę, z podziemnego kłącza wyrastają nowe pędy, pokryte liśćmi w kształcie trójkątów. W czasie kwitnienia, pojawiają się białe kwiaty z żółtymi pręcikami, które na początku mają kształt wąskich dzwonków z wywiniętymi na zewnątrz brzegami o otwartym kielichu, dzięki czemu owady mają swobodny dostęp do jego wnętrza.

Niezbyt efektowne kwiaty, po przekwitnięciu, ustępują miejsca czerwonym jagodom, wielkości wiśni, które otoczone są osłonką w kolorze pomarańczy,w kształcie lampionu. I właśnie te lampiony stanowią największą zaletę miechunki - stosowane są do wykonywania dekoracyjnych kompozycji kwiatowych.

W okresie jesiennym, podczas dojrzewania owocu, następuje szybki rozrost pomarańczowej osłony, a jej brzegi zwierają się i pęcznieją, po czym pękają.

Element suchych kompozycji

Jeżeli miechunka będzie używana do wykonywania suchych kompozycji dekoracyjnych, musi byś ścięta zaraz po zaczerwienieniu się owoców. Do suszenia należy rośliny ułożyć w niezbyt duże pęczki i związać sznurkiem. Proces schnięcia najlepiej przeprowadzić w ciemnym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu np. na strychu lub w piwnicy. Pęczki należy powiesić, koniecznie “lampionami” w dół, co zagwarantuje zachowanie najbardziej “naturalnego” wyglądu suszonych roślin. Zasada ta obowiązuje w czasie suszenia również innych roślin - kwiatami w dół.

Nie zaleca się suszenia roślin bezpośrednio na słońcu, ponieważ ich trwałość zdecydowanie zmaleje i będą się bardzo szybko kruszyć.

Okres zimowy

Miechunka jest rośliną mrozoodporną i w naszych warunkach klimatycznych doskonale daje sobie radę z przetrwaniem zimy. Nadziemna część miechunki marznie i pozostają na niej wiszące lampiony.

Rozmnażanie roślin

W okresie wiosennym można miechunkę rozmnażać dzieląc pędy na odcinki o długości ok. 10 – 12 cm. Innym sposobem na pozyskanie nowych roślin jest wysiew nasion, bezpośrednio do gruntu lub rozsadnika.