Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100190,t-jak_ubrac_sie_do_pracy_w_ogrodzie?.html
Informacja prasowa / Data: 2012-06-21

Jak ubrać się do pracy w ogrodzie?

Informacja prasowa

Praca w ogrodzie sprawia wiele przyjemności, zwłaszcza gdy można podziwiać efekty swojej pracy. Jednak aby była ona nie tylko satysfakcjonująca, ale także bezpieczna, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie ubrania i akcesoria ochronne do pracy. Szybko przekonamy się, że są one niemal tak samo ważne, jak odpowiedni sprzęt.

Przydomowym ogrodem zajmujemy się na ogół po godzinach pracy i w weekendy – jest to forma relaksu i odprężenia, a możliwość przebywania na świeżym powietrzu jest nieoceniona dla naszego zdrowia.

Co robić jednak, gdy po godzinach pracy w ogrodzie, dają nam się we znaki plecy, pieką oczy, bolą kolana, a ręce są otarte? Prawdopodobnie wina leży w złym ubiorze i nieprawidłowym przygotowaniu do pracy.

Spodnie i kurtka

Fot. Husqvarna

Podstawą dobrego ubioru ogrodnika są spodnie i kurtka wykonane z odpowiedniego, oddychającego materiału. Odzież nie może krępować ruchów, ani sprawiać wrażenia, iż pracujący jest „uwięziony” w ubraniu.

Powinno ono być jego „drugą skórą”, reagując na każdy ruch właściciela, zapewniając nie tylko ochronę przed zimnem, ale przede wszystkim przed ostrymi narzędziami i przypadkowym przecięciem materiału.

W czasie wiosennym i letnim, wygodnie pracuje się w ubraniu typu „ogrodniczki”, które nie krępują ruchów, a szelki pozwalają na idealne dopasowanie ich do sylwetki.

W chłodne dni ciepło zapewnią kalesony. Specjalna tkanina odzieży odprowadza z powierzchni skóry wilgoć, która następnie jest pochłaniana przez kolejną warstwę ubrania, a przy tym zapewnia dobrą wentylację i poczucie komfortu.

Idealne do prac ogrodniczych w porze deszczowej są np. spodnie Husqvarna.

Wykonane są z mocnego nylonu z przodu i materiału PU/PCV z tyłu. Dodatkowo wyposażone są w regulowane, elastyczne szelki i zapięcie na guzik w pasie. Nie pozwolą przemoknąć, nawet w najbardziej rzęsisty deszcz.

W przypadku bardziej zaawansowanych prac ogrodowych, np. podczas obsługi pilarki, odzież ochronna jest podstawą bezpiecznej pracy.

Przeciwdeszczowe spodnie do prac pielęgnacyjnych - wykonane z wodoodpornego elastycznego materiału, z wszytymi zespolonymi szwami. Posiadają regulowane, elastyczne szelki, wyższy tył i karczek. Wyposażone są w  regulowane zapięcie w pasie.

Ubiór do pracy pilarką

Podstawową funkcją takich ubrań jest ochrona przed przypadkowym przecięciem materiału. Materiał zbudowany jest ze specjalnych warstw składających się z długich włókien, które wplątują się w piłę łańcuchową, nie uszkadzając jej.

Odzież ochronna do prac leśnych musi posiadać oznaczenie CE. Jeżeli dodatkowe spotka się symbol EuroTest, użytkownik wie, że wybrane egzemplarze podlegają regularnym inspekcjom i testom w instytucie posiadającym odpowiednie uprawnienia” – powiedział Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

Ochrona kończyn

Osoby pracujące w ogrodzie często nie zdają sobie sprawy, jak istotna jest ochrona dłoni podczas pracy, aby uniknąć otarć, pęknięć skóry i odcisków.

Fot. Husqvarna

Z kolei wychłodzenie rąk grozi nieodwracalnymi zmianami tkanki podskórnej.

Dobrze dobrane rękawice chronią ręce przed wszelkimi mechanicznymi urazami, a także zapewniają lepsze prowadzenie maszyny i stabilne trzymanie urządzeń.

Powinny być więc podstawą ubioru roboczego.

Rękawice Garden PRO – posiadają wzmocnione palce i zapięcie na rzepy. Wykonane są z wodoodpornej skórki koźlęcej, z wierzchem z elastycznej tkaniny.

W przypadku otarć kolan podczas prac pielęgnacyjnych, skuteczną ochronę stanowić będą nakolanniki z tworzywa piankowego.

Zabezpieczenie uszu i oczu

Fot.Husqvarna

Chronić należy również słuch. Podczas długotrwałego koszenia dźwięki wydawane przez maszyny mogą stanowić zagrożenie dla słuchu obsługujących.

Aby uprzyjemnić czas głośnej pracy, można skorzystać z zatyczek ochronnych do uszu lub ochronników słuchu. W przypadku tych drugich, w nowoczesnych modelach ochronników można spotkać wbudowane radia FM, pozwalające na słuchanie muzyki w trakcie pracy.

Fot. Husqvarna

W ostrym wiosennym słońcu nie wolno zapomnieć o ochronie wzroku – na oczy trzeba obowiązkowo założyć okulary ochronne.

Nie tylko chronią wzrok, ale też poprawiają jakość widzenia w słoneczny dzień (np. soczewki zabarwione na szaro), a żółte okulary poprawiają widzenie przy słabym świetle.

Okulary ochronne X – to odporne na zarysowania okulary, z regulacją ustawienia soczewek i długości zauszników. Żółte soczewki poprawiają widzenie przy słabym oświetleniu, a soczewki zabarwione na szaro poprawiają jakość widzenia w słoneczny dzień.

Buty - ważny element ubioru ogrodnika

Fot. Husqvarna

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym elementem odzieży do pracy w ogrodzie są buty.

Nieprzemakalne i wykonane z mocnego tworzywa, pozwalają na wiele godzin pracy, bez otarć czy bolesnych pęcherzy.

Pomagają utrzymać stabilność m.in. podczas pracy z pilarką, koszenia nierównego podłoża czy pracy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Fot.Husqvarna

Trwałe obuwie jest przeznaczone dla wszystkich użytkowników, ceniących sobie jakość i wygodę pracy. Spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa związane z ich użyciem.

Dodatkowo, formowany bieżnik podeszwy zapobiega ślizganiu na trudnym terenie” – dodaje ekspert, Andrzej Cieciuch.

 

Buty skórzane z ochroną przed przecięciem Classic 20 – wykonane ze skóry licowej, z podszewką Cambrelle. Bardzo solidne i lekkie, zapewniają stopom komfort podczas długotrwałej pracy. Wkładka jest wyjmowana i nadaje się do prania. Buty posiadają wzmocnienia na palcach i pięcie.

           Pracując w ogrodzie koniecznie stosuj odzież ochronną.

W dobrze dobranym ubraniu i akcesoriach wysiłek fizyczny mniej odbije się na zdrowiu.

Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2011 rok osiągnęły poziom 32 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła około 15.000 osób. Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.husqvarna.com. 

Źródło: www.compress.com.pl