Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-15,t-ustalamy_odczyn_gleby.html
Autor: Info-Ogrody / Data: 2009-04-03

Ustalamy odczyn gleby

Wiele czynników ma wpływ na rozwój oraz wygląd uprawianych roślin. Jednym z najważniejszych jest gleba. Kwasowość gleby - oznaczana symbolem pH - decyduje o stopniu rozwoju uprawianych roślin.

Kiedy kwaśne, kiedy zasadowe?

Gleba

Aby uzyskać prawidłowo rozwijające się i ładne rośliny, trzeba je uprawiać na glebie, o pH odpowiadającym ich wymaganiom.

Odczyn gleby można regulować odpowiednio ją uprawiając. Jednak, aby nasze zabiegi dały pożądany efekt, najpierw należy zbadać ten odczyn, przed dokonaniem sadzenia lub zasiewu roślin.

Przyjmuje się, że gleby o pH do 6,5 to gleby kwaśne; pH od 6,6 do 7,2 to gleby obojętne, natomiast pH powyżej 7,3 oznaczają gleby zasadowe.

W praktyce najczęściej występują gleby kwaśne. Związane jest to z procesami zachodzącymi w glebie podczas uprawy roślin – staje się ona coraz bardziej kwaśna.

Dlatego pomiary pH należy wykonywać regularnie i odpowiednio stosować zabiegi uprawowe gleby.

Kwasomierze glebowe

Istnieją różne sposoby ustalenia pH. Można pobrać próbki gruntu i oddać do zbadania, niestety za opłatą.

Można również dokonać takiego badania samodzielnie. Służą do tego tzw. kwasomierze lub pehametry glebowe, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Najprostsze kwasomierze elektroniczne, po wciśnięciu końcówki do wilgotnej gleby pokazują pH gleby na wyświetlaczu. Innym rodzajem kwasomierza jest specjalny zestaw wyposażony w pojemnik na badaną glebę oraz płyn wskaźnikowy, który w zależności od pH zmienia kolor.

Ponieważ kwasomierze różnią się budową, badanie należy przeprowadzić posługując się instrukcją obsługi.

Próbki do badania należy pobrać z kilku miejsc w ogrodzie.

Jak poprawić pH

Po dokonaniu badania pH oraz biorąc pod uwagę wymagania roślin, które planujemy uprawiać należy podjąć decyzję, co do zmiany odczynu gleby.

Jeżeli gleba posiada odczyn pH, poniżej 6,5 czyli kwaśny, a rośliny potrzebują gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym, należy przeprowadzić odkwaszenie(wapnowanie). Zabieg ten przeprowadza się stosując wapno.

Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest lekka – piaszczysta, odkwaszanie wykonuje się na wiosnę, mieszając ziemię z wapnem. Nadaje się do tego dolomit lub kreda.

Są to wolno działające nawozy, nie rozpuszczają się zbyt szybko pod wpływem wilgoci, dlatego pozostaną dłużej w górnej części gruntu, a ich działanie będzie skuteczne. Dawki, jakie należy stosować podane są na opakowaniu.

Innym sposobem odkwaszenia gleby jest wymieszanie jej z podłożem popieczarkowym.

Przy glebach ciężkich – gliniastych do odkwaszenia stosuje się wapno palone lub gaszone, które łatwo rozpuszcza się w wodzie. Zabieg należy wykonać w jesieni, pamiętając o stosowaniu środków ostrożności; wapno jest substancją żrącą.

Ze względu na działanie tych nawozów bezpośrednio po wapnowaniu niewskazane jest sianie i sadzenie roślin.