Aktualności | Rośliny ogrodowe | Architektura ogrodu | Pielęgnacja ogrodu | Porady |
Strona główna | Sprzęt ogrodniczy | Forum ogrodnicze | Wydarzenia | Reklama w serwisie | Kontakt |
Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie, przynajmniej dwa razy do roku powinniśmy poświęcić mu więcej uwagi. Pozbycie się mchu i sfilcowanej trawy sprawi, że do gleby trafi więcej składników odżywczych. Dzięki temu trawa odzyska formę i co najważniejsze - zacznie znowu oddychać.
Mimo tego, że z każdym dniem odczuwamy coraz wyższe temperatury, w wielu ogrodach nadal pozostały pozimowe odpady - kawałki roślin, obumarła trawa, resztki organiczne, a także niezebrane jesienne liście, mogą skutkować obecnością tzw. filcu.
Sprawia on, że do korzeni trawy utrudniony jest dostęp najpotrzebniejszych dla niej składników, przez co słabiej rośnie, a jej wygląd nas nie zadawala.
Nawozy, którymi ogrodnik będzie chciał wzbogacić trawę również mogą nie dotrzeć do miejsca swojego przeznaczenia.
Przyczyną powstawania filcu może być zbyt mocne skracanie trawy oraz używanie resztek jej ściętych źdźbeł jako nawozu.
Podobnie koszenie mokrej trawy może skutkować zbijaniem się ścinków w jednolitą masę.
Dlatego, w celach prewencyjnych, trawnik koszony powinien być jedynie na sucho, a źdźbła trawy powinniśmy skracać jedynie o jedną trzecią wysokości.
Kiedy jednak na profilaktykę jest już za późno, trzeba wkroczyć do akcji z profesjonalnymi maszynami.
„Wertykulacja polega na płytkim, pionowym nacinaniu darni. Przeprowadza się ją po to, by poprawić warunki dopływu powietrza, wody i innych składników pokarmowych do strefy korzeniowej.
Z trawnika usuwany jest nie tylko mech, ale także obumarłe resztki organiczne oraz chwasty. Wertykulację najlepiej wykonywać pasmo po paśmie, a następnie w przeciwnym kierunku, tworząc wzór „szachownicy”- twierdzi Jarosław Soboń, Ekspert marki Gardena.
Kolejnym procesem poprawiającym wygląd naszego trawnika jest aeracja.
Zabieg ten ma na celu napowietrzenie i rozluźnienie ziemi. Wykonywany za pomocą aeratora polega na nakłuwaniu gleby - wówczas tlen lepiej dostaje się do systemów korzennych trawy i poprawia jej metabolizm, dzięki czemu trawa rośnie szybciej i jest zdecydowania zdrowsza.
Otwory, które powstały podczas zabiegu w trawniku pozwolą także na lepsze pobieranie wody czy nawozów.
To natomiast zwiększy zdolności regeneracyjne trawnika i poprawi jego odporność na uszkodzenia mechaniczne.
W ten sposób zapobiega się rozrostowi chwastów i mchu, a także sfilcowaniu trawnika.
Decydując się na zakup odpowiedniego sprzętu do pracy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc silnika i szerokość roboczą urządzenia.
Powinny być one dopasowane do rozmiarów trawnika.
Do terenów o większej powierzchni należy wybrać urządzenie o większej mocy silnika, dzięki czemu praca będzie przebiegała szybko i bez utrudnień.
Maszyna powinna być również funkcjonalna i posiadać duże, stabilne oraz składane uchwyty, co umożliwi łatwiejsze jej przechowywania.
Jeśli chcemy natomiast, aby maszyny służyły przynajmniej kilka sezonów, należy zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonano korpus i noże tnące urządzenia.
To kompaktowy, zwrotny wertykulator do usuwania sfilcowanych resztek roślin i mchu z trawnika.
Posiada mocny, uniwersalny silnik elektryczny, który zapewnia łatwe uruchamianie a także niezakłóconą pracę urządzenia.
Noże maszyny są bardzo trwałe dzięki specjalnie hartowanej, ocynkowanej stali.
Za pomocą ręcznie regulowanej dźwigni można w prosty sposób ustawić głębokość pracy noży. Istnieje możliwość wygodnego transportu bez potrzeby zagłębiania noży w ziemi.
Zwrotny aerator do wygodnego usuwania mchu i sfilcowań z trawnika.
Uniwersalny silnik elektryczny umożliwia łatwe uruchamianie oraz niezakłóconą pracę urządzenia.
Maszyna posiada trudno ścieralne, hartowane sprężyny wykonane ze stali szlachetnej, z możliwością pojedynczej wymiany.
Za pomocą ręcznie regulowanej dźwigni można w prosty sposób ustawić głębokość pracy noży. Również to urządzenie ma możliwość wygodnego transportu bez potrzeby zagłębiania noży w ziemi.
Od prawie 20 - lat produkty marki obecne są na polskim rynku. Od połowy lat 90-tych dystrybucja na terenie kraju realizowana była przez spółkę Gardena Polska, w ramach Grupy Gardena - niemieckiego producenta narzędzi i urządzeń ogrodniczych oraz systemów nawadniających.
Marka systematycznie powiększała swój udział w rynku. Powstała szeroka ogólnopolska sieć dystrybucji jej produktów. Przez lata GARDENA zdobyła uznanie polskich konsumentów, czego wyrazem są przyznane nagrody i wyróżnienia dla marki, w tym dwukrotnie otrzymany Laur Konsumenta. Od końca 2008 roku GARDENA jest jedną z marek znajdujących się w portfolio międzynarodowej firmy Husqvarna – zaliczanej do grona najstarszych i największych firm technicznych na świecie. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.gardena.pl.
Źródło: www.compress.pl