www.info-ogrody.plwww.info-ogrody.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Rośliny ogrodowe Architektura ogrodu Pielęgnacja ogrodu Porady rss
Strona główna Sprzęt ogrodniczy Forum ogrodnicze Wydarzenia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Jak wykonać ogrodzenie aby służyło nam latami?

Informacja prasowa / Data: 2012-09-06

Oszczędne i skromne, czy może ozdobne? Drewniane, murowane, a może jednak metalowe? Mimo że, stawianie ogrodzenia wydaje się być jednym z końcowych etapów budowy domu, warto już wcześniej zastanowić się nad jego wyborem. Rynek kusi szeroką gamą produktów, które różnią się ceną, trwałością oraz wyglądem. Eksperci Lafarge podpowiadają na co zwrócić uwagę budując ogrodzenie posesji lub ogrodu.

Prawne aspekty budowy ogrodzeń

Zwolennicy łatwych rozwiązań z ulgą przyjmą brak prawnych wymogów przy wykonywaniu tego typu inwestycji.

Wyjątkiem od tej reguły są ogrodzenia o wysokości wyższej niż 2,2 m lub położone w pobliżu dróg bądź torów kolejowych.

W takich przypadkach chęć budowania należy zgłosić w starostwie powiatowym.

Przed rozpoczęciem prac warto też skonsultować się z sąsiadem, gdyż przepisy budowlane nie dotyczą ogrodzeń usytuowanych pomiędzy działkami.

Szeroki wybór ogrodzeń

Fot. Lafarge Murki są wyjątkowo trwałe i pasują do każdego otoczenia

Wybór materiału, z którego będziemy budować ogrodzenie to kluczowa decyzja ze względu na indywidualne właściwości oraz trwałość użytych materiałów.

Dla osób oszczędnych najlepszą opcją jest siatka, charakteryzująca się dużą trwałością.

Niemniej jednak trudno przypisywać jej wyjątkowe walory estetyczne, którymi cechują się na przykład ogrodzenia żeliwne.

Wysoka estetyka, trwałość oraz możliwość kształtowania ich wyglądu zgodnie z naszymi upodobaniami, przekładają się jednak na wysokie koszty produkcji.

Wciąż popularnym w Polsce rozwiązaniem są ogrodzenia drewniane, które niestety – nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu – wymagają okresowej wymiany.

Alternatywę stanowią tworzywa sztuczne. Lekkie oraz wytrzymałe PVC może imitować szlachetniejsze materiały, w tym drewniane sztachety.

Coraz większą popularnością cieszą się niezwykle trwałe prefabrykowane panele z wibrowanego betonu.

Zdecydowanie najwyżej oceniane pod kątem trwałości i estetyki są konstrukcje murowane, które można swobodnie łączyć z elementami drewnianymi lub metalowymi przęsłami.

Pamiętajmy, że niezależnie od wybranego rozwiązania zawsze warto wykonać nawet niewielki fundament, co ustabilizuje ogrodzenie oraz uchroni je przed podkopaniem przez zwierzęta.

Ogrodzenie murowane

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji.

W typowy skład ogrodzenia murowanego wchodzą:

  • słupki,
  • fundament,
  • cokoły,
  • przęsła, które przeważnie wykonywane są z drewna, bądź kutego metalu.

Do tego dochodzą bramy oraz furtki.

Wybór budulca to kwestia osobistych upodobań.

Przed inwestorami stoi szeroka oferta producentów. Możemy się zdecydować na tradycyjną cegłę, którą następnie otynkujemy, może to być również ozdobny kamień lub klinkier.

Fundamenty

Ogrodzenie wybudowane z cegły klinkierowej to jeden z najpopularniejszych i najbardziej trwałych sposobów na odgrodzenie swojej posesji lub ogrodu.

Fot. Lafarge      Sposób wykonania ogrodzenia murowanego

Decydując się na tego typu konstrukcję pamiętajmy, że na gruncie piaszczystym fundament stawia się na głębokości 60 cm.

W przypadku budowy pełnego muru, wykop należy powiększyć nawet do 120 cm, tj. do poziomu przemarzania gruntu.

Do wykonania fundamentów zaleca się użycie mieszanki betonowej klasy minimum C16/20, którą możemy samodzielnie przygotować na budowie np. z cementu Ekspert marki Lafarge.

Dzięki odpowiednio dobranej kompozycji składników mineralnych użycie cementu Ekspert zmniejsza ryzyko pojawienia się rys skurczowych, pustek czy raków, a dodatkowo skraca czas uzyskania 100% wytrzymałości betonu.

Fundament powinien być zbrojony, ale nie musi mieć ław fundamentowych.

Wykonawca powinien zaopatrzyć się natomiast w deskowanie, gdyż wskazane jest, aby fundamenty wystawały co najmniej 10 cm. ponad powierzchnię.

Jeśli ogrodzenie jest niewielkie można wykonać je samodzielnie, lecz w przypadku znacznych długości i wysokości murku należy użyć profesjonalnych szalunków.

Podczas betonowania trzeba pamiętać, iż powinny one być dokładnie wypełnione przez mieszankę betonową.

Gotową konstrukcję należy przykryć folią zabezpieczającą przed wyschnięciem, a następnie zwilżać wodą przez minimum 7 dni.

Murujemy słupki i cokoły

W przeciwieństwie do fundamentów, w przypadku słupków zbrojenie jest niezbędne.

To główny element nośny przęseł ogrodzenia.

Należy je połączyć rozłożonymi w dwudziestocentymetrowych odstępach strzemionami o średnicy od 3 do 4 mm.

– Grubość prętów powinna mieścić się między 8 a 10 mm.

Tak przygotowane zbrojenie obudowuje się cegłami i wypełnia betonem o plastycznej konsystencji.

Do wykonania zaprawy możemy wykorzystać cement Ekspert lub zaprawę murarską wykonaną na cemencie Lepo, która idealnie nadaje się do murowania klinkieru.

Nie sposób określić wzorcowych wymiarów słupków, gdyż zależą one od projektu.

W przypadku ogrodzeń klinkierowych są to przeważnie 4 cegły.

Aby utrzymać równą tonację kolorystyczną przy wznoszeniu słupków, należy pamiętać o układaniu na przemian cegieł z różnych palet – mówi Sławomir Rutczyński, doradca techniczny Lafarge.

Fot. Lafarge Najpopularniejsze rozwiązania na wykonanie muru z cegły klinkierowej

Jeżeli używamy cegieł klinkierowych można murować na pełną spoinę, czyli od razu formując fugi.

Jak wykonać fugi

Można również zostawić niepełne spoiny, aby wypełnić je już po zakończeniu prac. W tym celu sięgamy po specjalistyczną kielnię zwanąspoinówką”. Szerokość spoin powinna wynosić od 8 do 16 mm.

Przygotowanie fug wymaga wykorzystania specjalnych zapraw. Należy uważnie stosować się do instrukcji podanej na opakowaniu, gdyż nawet drobna zmiana w doborze proporcji może skutkować otrzymaniem barwy innej, niż zakładaliśmy.

Ważne jest, aby zaprawa całkowicie wypełniała przestrzeń pomiędzy cegłami.

Pamiętajmy, że spoinowanie ogrodzenia klinkierowego w niczym nie przypomina układania płytek ceramicznych:

  • w pierwszej kolejności uzupełniamy spoiny poziome, a dopiero później pionowe.
  • prace należy zacząć od góry, kierując się w dół elewacji.

Warto wiedzieć, że budowa ogrodzeń z klinkieru wymaga szczególnej staranności, dlatego też, wszelkie zabrudzenia należy natychmiast usuwać, ponieważ trudno się ich później pozbyć.

Czapy i przęsła

Stawiając słupki należy pamiętać, aby w tej fazie prac zainstalować także mocowania, na których pod koniec budowy osadzone będą przęsła.

Nowo wymurowane słupki w okresie twardnienia zaprawy owijamy folią, aby zapobiec nadmiernemu wnikaniu wody deszczowej.

Ostatnim murowanym elementem tego typu ogrodzeń są czapy, które od góry chronią słupki przed śniegiem i deszczem.

Rynek obfituje w wiele rodzajów tych elementów – prefabrykaty ceramiczne lub betonowe, gonty, dachówki bądź kształtki ogrodzeniowe.

Należy je układać oraz łączyć z wielką starannością, gdyż w razie jakichkolwiek błędów, woda z pewnością uszkodzi je w pierwszej kolejności.

Ostatnim etapem stawiania ogrodzenia jest wyposażenie go w przęsła.

Wybór rodzaju przęseł zależy głównie od charakteru otoczenia.

Możemy zdecydować się na elementy z PCV, drewniane lub stalowe. W przypadku dwóch ostatnich, wystarczy wizyta u stolarza lub kowala aby uformować ich ostateczny wygląd według własnych upodobań.

Cementy polecane do budowy ogrodzenia

Cement portlandzki Ekspert

To wieloskładnikowy cement o podwyższonej klasie wytrzymałości 42,5 MPa – stosowany wszędzie tam, gdzie musimy uzyskać wytrzymałe betony w bardzo krótkim czasie i jednocześnie zależy nam na ich wysokiej trwałości.

Dzięki wysokiej wytrzymałości wczesnej oraz końcowej produkt ten idealnie sprawdza się do przygotowania betonów wysokich klas od C16/20 do C35/45.

Jego właściwości pozwalają na przyspieszenie tempa prac budowlanych. Dzięki odpowiednio dobranej kompozycji składników mineralnych użycie cementu Ekspert zmniejsza ryzyko pojawienia się rys skurczowych, pustek i raków czy wykwitów na gotowych elementach.

Cement murarski Lepo

Ten innowacyjny cement nie wymaga dodatku wapna ani plastyfikatorów.

Produkt został opracowany z myślą o zaprawach murarskich i tynkarskich, doskonale nadaje się również do prac wykończeniowych np. wyrównywania podłoża pod posadzkę czy innych drobnych remontów.

Cement charakteryzuje się dobrą przyczepnością do podłoża oraz wysoką urabialnością, dzięki czemu przyspiesza tempo budowy, zmniejsza koszty wykonawcze oraz straty materiałowe powstające w trakcie prac murarsko-tynkarskich.

Szczegółowe informacje o cementach Lafarge można znaleźć na stronie internetowej producenta www.lafarge.pl

Wybieraj cementy oznaczone znakiem „Pewny Cement”

Znak Pewny Cement przyznawany jest przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. Aby otrzymać taki certyfikat, producent musi spełnić najwyższe wymagania normowe i techniczne na etapie produkcji, konfekcjonowania oraz dystrybucji.

Cement oznakowany logotypem Pewny Cement zapewnia klientom bezpieczeństwo i gwarancję nabycia produktów o najwyższej jakości. Celem akcji stowarzyszenia jest ochrona konsumenta przed wyrobami, które nie spełniają wymagań normowych, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji.

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: w produkcji cementu, kruszyw i betonu. Grupa Lafarge zatrudnia na świecie 68.000 pracowników w 64 krajach. W 2011 roku odnotowała sprzedaż na poziomie 15,3 mld euro. W uznaniu dla strategii spółki i jej aktywności na rzecz ochrony środowiska, międzynarodowa organizacja pozarządowa "Carbon Disclosure Project" już po raz drugi umieściła Lafarge wśród 10 najlepszych firm światowych, działających przeciwko globalnemu ociepleniu. Innowacyjność jest jednym z priorytetów firmy, która aktywnie wspiera zrównoważone budownictwo i architektoniczną kreatywność. W Polsce Lafarge prowadzi działalność od 1995 roku.

Źródło: www.globalbrand.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jak samodzielnie wykonać montaż murku gabionowego

Jak samodzielnie wykonać montaż murku gabionowego

Murki gabionowe z paneli Zenturo i Zenturo Super firmy Be... » ...więcej
Jak łatwo wykonać roboty budowlane w ogrodzie

Jak łatwo wykonać roboty budowlane w ogrodzie

Letni czas sprzyja realizacji indywidualnych pomysłów w... » ...więcej
Wybieramy ogrodzenie panelowe – markowe czy zwykłe?

Wybieramy ogrodzenie panelowe – markowe czy zwykłe?

Przy ogromie wydatków związanych z budową domu, zastan... » ...więcej
Ogrodzenie ogrodu w kolorze antracytu

Ogrodzenie ogrodu w kolorze antracytu

Najważniejszym zadaniem ogrodzenia posesji czy ogrodu to... » ...więcej
Stawiasz ogrodzenie? Postaw na klasykę

Stawiasz ogrodzenie? Postaw na klasykę

Jakie ogrodzenia są teraz najmodniejsze. Nie ma tu dobre... » ...więcej
Ogrodzenie domku szeregowego

Ogrodzenie domku szeregowego

Masz dom w zabudowie szeregowej? Kiedy jesteś w swoim ogródku, czujesz ciągle na sobie czyjś ... » ...więcej
Polecamy porady
Jak podlewać, aby nie wypłukać nasion z ziemi?

Jak podlewać, aby nie wypłukać nasion z ziemi?

Podlewanie gleby, do której świeżo wysiano ... » ...więcej
Jak rozmnaża się tytoń ozdobny?

Jak rozmnaża się tytoń ozdobny?

Tytoń ozdobny, łacińska nazwa Nicotiana alata, to jedn... » ...więcej
Jak sadzić rośliny po hartowaniu do gruntu?

Jak sadzić rośliny po hartowaniu do gruntu?

Hartowanie roślin uodparnia je na niskie temp... » ...więcej

Jak pobudzić roślinę do tworzenia nowych rozgałęzień

Usuwając zbędne pędy boczne rośliny, można ją pobud... » ...więcej
Jak rozmnożyć piwonie?

Jak rozmnożyć piwonie?

Na przełomie sierpnia i września, można dokonać podziału karp tej byliny. To najlepszy c... » ...więcej
Jak  podlewać storczyki?

Jak podlewać storczyki?

Fot. Info-Ogrody Storczyki źle znoszą nadmiar wody. Woda pozostawiona w podstawce lub... » ...więcej
Jak podlewać dalie?

Jak podlewać dalie?

Dalie w całym okresie wegetacji wymagają systematycznego podlewania, zwłaszcza w okresach susz... » ...więcej
Jak pozbyć się brudu na grillu?

Jak pozbyć się brudu na grillu?

Koniec zimy, a więc wkrótce sezon grillo... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Rośliny ogrodowe - Architektura ogrodu - Pielęgnacja ogrodu - Sprzęt ogrodniczy - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia