Aktualności | Rośliny ogrodowe | Architektura ogrodu | Pielęgnacja ogrodu | Porady |
Strona główna | Sprzęt ogrodniczy | Forum ogrodnicze | Wydarzenia | Reklama w serwisie | Kontakt |
Jedną z ważniejszych budowli w ogrodzie jest altana. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć, porozmawiać, a w końcu schronić się przed deszczem lub słońcem. W zależności od upodobań, możliwości wykonawczych oraz finansowych właściciela ogrodu spotyka się różne altanki. Są altany murowane, drewniane, stalowe oraz z innych materiałów. Ważne jest, aby altana wpisywała się w charakter oraz pasowała do krajobrazu ogrodu.
Z punktu widzenia przepisów prawa altanki traktowane są jak budowle. Altanki mogą mieć ściany, lub nie. Przepisy określają, jaka powinna być odległość budowli od granicy działki.
Jeżeli altana ma ściany, to spełnia funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Obiekt taki może być usytuowany w odległości minimum 4 metry od granicy lub 3 metry, jeżeli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien i drzwi.
W przypadku, gdy sąsiad wcześniej wybudował budynek przy granicy, lub zbliżył się na odległość mniejszą niż 3 metry, wtedy można dobudować się do tego budynku lub zbliżyć na taką samą odległość, jednak nie mniejszą niż 1,5 metra.
Nie mają zastosowania przepisy o usytuowaniu budynków od granicy działki, gdy altana nie ma ścian.
Szczegółowo kwestie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku.
O wyborze miejsca, w którym można wybudować altanę w ogrodzie nie powinny decydować jedynie przepisy budowlane. Przede wszystkim altana powinna spełniać swego rodzaju funkcję "tarasu widokowego", z którego można oglądać ogród i jego otoczenie.
Altany spełniają różne zadania. Niekoniecznie związane tylko z wypoczynkiem. Bywają altany, w których można spędzać dużą część roku, a nawet mieszkać.
Tego typu altany posiadają ściany, drzwi i okna. Są to praktycznie letnie domki, w których znajdują się pomieszczenia, które pozwalają normalne żyć. W ich wnętrzu jest kuchnia, w której przygotowuje się posiłki, wyposażona w piec. Letnie domki budowane są z cegieł, pustaków, rzadziej z drewna.
Jednak najbardziej popularne są altanki, których trzon stanowi lekka konstrukcja wykonana z drewna, metalu lub innych materiałów. Budowane są na planie koła, kwadratu lub innego wielokąta. Posiadają dach, natomiast ściany mogą być pełne lub ażurowe.
Altany o ścianach ażurowych powinny być obsadzone np. roślinami pnącymi, które stanowią ściany altanki.Takie altanki mogą mieć również pod swoim dachem stały grill. Zwykle w altance znajduje się stół oraz ławki lub krzesła.
Materiał, z którego wykonana jest konstrukcja altanki – drewno, metal powinien być dokładnie zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Drewno trzeba zaimpregnować. Natomiast metal można ocynkować, lub zabezpieczyć farbami antykorozyjnymi, a następnie pokryć farbą nawierzchniową.
Szczególnym rodzajem altanki jest tzw. pawilon ogrodowy. Jego konstrukcja wykonana jest zwykle z rurek aluminiowych, na które naciągnięty jest dach uszyty z materiału wodoodpornego. Istnieje możliwość dopięcia do dachu ścian bocznych, również wykonanych z takiej tkaniny. Po zakończeniu sezonu, pawilon można zdemontować, a w następnym roku ponownie ustawić, nawet w innej części ogrodu.