Aktualności | Rośliny ogrodowe | Architektura ogrodu | Pielęgnacja ogrodu | Porady |
Strona główna | Sprzęt ogrodniczy | Forum ogrodnicze | Wydarzenia | Reklama w serwisie | Kontakt |
Najtańszym oraz najłatwiej dostępnym nawozem używanym w przydomowych ogródkach jest kompost. Jest to nawóz organiczny, który praktycznie można samemu wyprodukować z odpadów powstających w czasie uprawy roślin oraz z odpadów domowych. Uzyskuje się go w procesie kompostowania odpadów pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego w pryzmach lub w specjalnych zbiornikach - kompostownikach.
W procesie kompostowania następuje częściowy rozkład odpadów roślinnych oraz zwierzęcych. Proces ten zachodzi w odpowiedniej temperaturze, wilgotności oraz przy dostępie powietrza w pryzmach lub kompostownikach. Jest to jeden z najlepszych sposobów usuwania odpadów organicznych z ogrodów i gospodarstw domowych.
W warunkach przydomowych kompost można otrzymać stosując w zasadzie dwie metody.
Metoda pasywna, polega na wrzucaniu odpadów na stertę, pozostawieniu jej na jakiś czas - rok lub dłużej, w tym czasie następuje proces powolnego naturalnego kompostowania.
Drugi sposób – aktywny, kontrolowany - polega na odpowiednim skÅ‚adowaniu odpadów, doboru jego skÅ‚adników, mieszaniu jego zawartoÅ›ci. W procesie kompostowania nastÄ™puje rozwój najbardziej przydatnych bakterii, ulega zniszczeniu wiÄ™kszość zarazków chorobotwórczych oraz nasion. Zdecydowanie szybciej postÄ™puje proces kompostowania.
W praktyce najczęściej kompost otrzymuje się poprzez połączenie obu sposobów.
Pryzmę układa się bezpośrednio na ziemi, na przepuszczalnym podłożu w zacienionej części ogrodu.
Powinna ona mieć określone wymiary:
Wymiary te pozwolÄ… na utrzymanie optymalnych warunków temperaturowo – wilgotnoÅ›ciowych w pryzmie, co ma wpÅ‚yw na procesy zachodzÄ…ce wewnÄ…trz podczas kompostowania. Za duża wysokość, a tym samym duży ciężar materiaÅ‚u powoduje nadmierne ubicie dolnych warstw, co utrudnia dostÄ™p powietrza. Ponieważ dostÄ™p powietrza do wnÄ™trza pryzmy ma istotne znaczenie dla powstawania kompostu, powinno siÄ™ maksymalnie uÅ‚atwić jego dopÅ‚yw. Można to uzyskać miÄ™dzy innymi poprzez uÅ‚ożenie pierwszej od ziemi warstwy z pociÄ™tych gaÅ‚Ä…zek gruboÅ›ci do 2 cm pochodzÄ…cych z przeÅ›wietlania drzew i krzewów oraz Å‚odyg sÅ‚oneczników i kwiatów. Dodatkowo pod pryzmÄ… można wykopać rowek o gÅ‚Ä™bokoÅ›ci ok. 20cm, przez który bÄ™dzie dostarczane powietrze.
W celu utrzymania wilgoci w pryzmie kompostowej można obsypać ją 10 cm warstwą ziemi, a następnie okryć ją materiałem okrywowym np. słomą.
Sadzenie dyni w celu zacienienia pryzmy jest niewskazane, ponieważ roślina ta pobiera duże ilości składników pokarmowych przez co zmniejsza wartość kompostu jako nawozu.
Pryzma kompostowa powinna być co pewien czas obracana w celu wymieszania składników kompostu oraz jego napowietrzeniu. W czasie tego zabiegu można w zależności od potrzeb dodać wodę.
Temperatura wewnÄ…trz pryzmy powinna osiÄ…gnąć 60-70ºC. W tej temperaturze ginie wiÄ™kszość nasion roÅ›lin oraz drobnoustrojów chorobotwórczych i nastÄ™puje najszybszy rozkÅ‚ad skÅ‚adników pryzmy kompostowej.
W czasie, gdy temperatura spadnie można wykonać zabieg obracania pryzmy. Jeżeli temperatura pryzmy po obracaniu przestanie rosnąć, a kolor kompostu przybierze ciemną barwę, kompost jest gotowy do użytku.
Są to specjalne skrzynie, w których gromadzi się odpady i tam odbywa się ich kompostowanie.
Kompostownik można wykonać samemu wykorzystując drewno, płyty betonowe lub inne materiały budowlane. Konstrukcja takiego kompostownika musi zapewniać możliwość dobrego dostępu powietrza oraz utrzymania optymalnych warunków wilgotnościowych.
Można również kupić gotowe, bardzo estetycznie wykonane kompostowniki plastikowe. Niektóre posiadają termoizolację, a ich konstrukcja zapewnia bardzo dobre napowietrzanie kompostu. W takich kompostownikach możliwe jest otrzymanie kompostu kilka razy w ciągu roku.
Kompost można otrzymać praktycznie z dowolnych materiałów organicznych, jednak pod warunkiem, że zapewni się odpowiednio długi czas potrzebny do jego rozkładu.
Jednak w warunkach domowych, gdzie trudno uzyskać odpowiednie parametry temperaturowe, takich by nastąpił rozkład wirusów, drobnoustrojów, bakterii nie każdy surowiec nadaje się na kompost.
Dobrym materiałem, z którego można otrzymać kompost są różne odpady z ogrodu: wyplewione chwasty, skoszona trawa, liście, resztki warzyw, słoma, siano, likwidowane truskawki itp. Do kompostowania nadają się również odpadki kuchenne: obierki z ziemniaków, warzyw i owoców, zepsute potrawy itp.
Nie należy dodawać do kompostu chwastów z wykształconymi nasionami oraz perzu, a także resztek roślin porażonych chorobami np. zarazą ziemniaczaną.
Można również dodawać do kompostu krowi obornik lub kurzeniec, a także biomasÄ™ roÅ›lin motylkowych – fasoli, Å‚ubinu lub grochu.
Niektórych odpadków nie należy dodawać do kompostu, ponieważ mają zbyt długi czas rozkładu i przyciągają szkodniki. Dotyczy to np. odpadów mięsnych, mlecznych oraz jaj. Skorupki jaj posiadają cenne substancje dla pryzmy kompostowej, lecz ich proces rozkładu trwa ponad rok.
Z dobrze zagospodarowanego kompostownika nie powinny wydobywać się żadne zapachy.
Dojrzały kompost ma jednolitą masę o ciemnej barwie. Nie można też stwierdzić z jakich roślin powstał. Można go wziąć do rąk bez obawy ich pobrudzenia.
Posiada obojętny odczyn pH 6,5-7,0.
Kompost jest szeroko stosowany w ogrodnictwie. Na podłożu z kompostu uprawia się kwiaty, zarówno rabatowe jak i doniczkowe oraz warzywa. Stosuje się go również w sadownictwie.
Jest bezpieczny w stosowaniu, nie należy obawiać się jego przedawkowania, a także zatrucia środowiska naturalnego.
Dodawanie kompostu do gleby wzbogaca ją w próchnicę, poprawia pojemność wodną oraz napowietrza. Zmienia strukturę gleby. Rozluźnia gleby ciężkie, wiąże gleby lekkie i piaszczyste. Zdecydowanie powoduje lepszy wzrost i rozwój roślin. Jest łatwo i szybko przyswajalny przez rośliny. Nie zabezpiecza jednak wszystkich potrzeb pokarmowych roślin.
Kompost należy jak najszybciej zużyć, ponieważ wraz z upływem czasu maleje jego wartość.