Aktualności | Rośliny ogrodowe | Architektura ogrodu | Pielęgnacja ogrodu | Porady |
Strona główna | Sprzęt ogrodniczy | Forum ogrodnicze | Wydarzenia | Reklama w serwisie | Kontakt |
Trzeba zacząć od tego, że krety w Polsce są pod ochroną.
Niszczenie kretowisk nie jest sposobem na walkę z nimi, a wprost przeciwnie - aby zwalczyć kreta korytarze oraz wejścia do nich powinny być drożne.
Istnieją różne metody zwalczania tego ssaka. Najczęściej stosowane i chyba najskuteczniejsze jest "straszenie" kreta i w konsekwencji zmuszenie go do opuszczenia terenu.
Kret ma bardzo słaby wzrok, bodźce zewnętrzne odbiera poprzez słuch oraz węch, a te ma bardzo dobrze rozwinięte, więc najlepiej zaatakować te zmysły.
Zasada jest taka, że należy wywołać drgania powietrza lub gleby, które w konsekwencji "zachęcą" kreta do ucieczki z zajmowanego terenu.
Najtańsze i ogólnodostępne sposoby odstraszania kretów to np. włożenie do kopca butelki z obciętym dnem, szyjka powinna wystawać kilka centymetrów nad powierzchnią, wiejący wiatr powoduje powstawanie w butelce dźwięków.
Niektórzy ogrodnicy wbijają drut, na niego nakładają butelkę, z której wydobywa się świst.
Widziałem powkładane do kretowisk gałązki tui, właściciel twierdził, że to sprawdzona metoda i faktycznie odstrasza intruzów.
Dobre efekty daje stosowanie wszelkiego rodzaju wiatraczków oraz dzwonków, najlepiej metalowych, wytwarzających dźwięki odstraszające krety.
W handlu dostępne są urządzenia, które emitują dźwięki o zmiennych częstotliwościach, dzięki czemu zwierzęta nie przyzwyczajają się do nich, co zwiększa skuteczność odstraszania.
Taki "odstraszacz" może pokryć swoim działaniem nawet 1000 m².
Opisane powyżej sposoby oddziałują "na słuch" kretów.
Stosowane są również metody odstraszania drażniące ich węch.
Najprostsze to wsadzenie na chronionym terenie roślin, których intensywny zapach odstrasza krety np. gorczyca, czosnek, aksamitki. W krecich korytarzach można umieścić kawałki karbidu lub szmaty namoczone w ropie, nafcie lub terpentynie.
Ciekawostki - niektórzy wsypują do kopczyków skorupki z jajek, których zapach drażni krety, inni umieszczają tam ścięte ludzkie włosy, które straszą krety, gdyż te czują ludzi?
Produkowane są tez gotowe preparaty, których intensywny zapach, silnie odstrasza te zwierzęta. Warunkiem skutecznego działania tych sposobów odstraszania kretów jest drożność korytarzy, ponieważ zapach rozchodzi się w nich pod wpływem "przeciągu".
Wyłapywanie kretów i wywożenie w miejsca, gdzie nie będą szkodliwe, to kolejny sposób na pozbycie się ich z ogrodu. Można schwytać je łopatą, gdy wyrzucają kretowinę. Stosuje się też pułapki, np. słoik wkopany na poziomie korytarza, do którego wpada kret. Bardziej skomplikowane są pułapki z mechanizmem zapadkowym, których konstrukcja umożliwia wejście zwierzęcia do środka, a opadająca klapka zamyka wyjście. Takie pułapki również należy umieścić w korytarzu.
I na koniec, najmniej humanitarny sposób na pozbycie się kretów. To specjalne preparaty – trucizny, które trują zwierzęta, do kupienia w sklepach ogrodniczych. Preparaty te wydzielają zapach, który zwabia zwierzę, po połknięciu, w ciągu kilku dni kret ginie.