Aktualności | Rośliny ogrodowe | Architektura ogrodu | Pielęgnacja ogrodu | Porady |
Strona główna | Sprzęt ogrodniczy | Forum ogrodnicze | Wydarzenia | Reklama w serwisie | Kontakt |
Aby trawnik miaÅ‚ Å‚adny, zdrowy wyglÄ…d należy przeprowadzać na nim co jakiÅ› czas zabiegi pielÄ™gnacyjne. Jednym z takich zabiegów jest napowietrzanie, czyli aeracja trawnika. Do przeprowadzenia zabiegu aeracji można stosować zarówno urzÄ…dzenia rÄ™czne, jak również mechaniczne – decydujÄ…ce znaczenie bÄ™dzie miaÅ‚a powierzchnia trawnika oraz jego stan.
W wyniku intensywnego użytkowania trawnika np. w miejscach gdzie często parkowany jest samochód lub na ścieżkach, następuje silne ubicie gleby, a tym samym zostaje poważnie ograniczony dostęp powietrza oraz wody do korzeni trawy. Samoczynne zagęszczanie gleby w mniejszym stopniu występuje na całej powierzchni trawnika. O dużym zagęszczeniu świadczą między innymi kałuże wody po opadach lub podlewaniu trawnika.
Ponadto pomimo podlewania oraz opadów deszczu, następuje szybkie żółknięcie trawy, co świadczy o braku dostępu wody do korzeni. Efektem tego jest tzw. wypadanie trawy, powstają miejsca, gdzie trawnik wysycha, a nawet następuje jego zanik. Sytuacja taka może wystąpić miejscowo lub na całej powierzchni trawnika i wykonanie aeracji wpływa korzystnie na wygląd oraz rozwój całego trawnika. Zaleca się, aby zabieg przeprowadzić dwukrotnie w ciągu roku.
Spulchnianie gleby, a tym samym jej napowietrzanie powoduje szybszy rozwój systemu korzeniowego, zwiększenie jego masy, jak również następuje wyrównanie darni. Technika wykonania zabiegu wpływa na jego jakość, a staranne wykonanie powoduje lepsze dotlenienie oraz nawodnienie tej warstwy gleby, powoduje mniejsze odparowanie wody z gruntu, poprawia skuteczność działania nawozów oraz możliwość regeneracji trawy.
Gleba przed zabiegiem powinna być w miarÄ™ wilgotna, ale nie mokra. TrawÄ™ należy skosić na wysokoÅ›ci 3 cm, a skoszonÄ… usunąć. Na powierzchni trawnika należy równomiernie wykonać otwory napowietrzajÄ…ce. W zależnoÅ›ci od rodzaju podÅ‚oża, wykonuje siÄ™ ok. 130 otworów/m² w rzÄ™dach co 15 cm na glebach lżejszych oraz ok. 200 otworów/ m² w rzÄ™dach co 10 cm na glebach cięższych. Na glebach lżejszych otwory można wykonać poprzez nakÅ‚uwanie widÅ‚ami ogrodniczymi lub aeratorami kolcowymi. W glebach ciężkich otwory powinny mieć wiÄ™kszÄ… Å›rednicÄ™, dlatego zaleca siÄ™ używanie wideÅ‚ lub urzÄ…dzeÅ„ mechanicznych z zÄ™bami rurkowymi, co powoduje wyciÄ…gniÄ™cie waÅ‚eczków gleby na powierzchniÄ™. W ten sposób nastÄ™puje rozluźnienie gleby. WaÅ‚eczki te można pozostawić na powierzchni trawnika rozprowadzajÄ…c je po powierzchni trawnika lub wygrabić, a powstaÅ‚e otwory zasypać rozgrabiajÄ…c piasek. GÅ‚Ä™bokość otworów powinna wynosić minimum 8 cm. W ten sposób wykonuje siÄ™ napowietrzanie gÅ‚Ä™bokie.
Zaleca się, aby napowietrzanie głębokie przy użyciu narzędzi o zębach rurkowych wykonywać co trzy lata, a o zębach pełnych co roku, najlepiej w miesiącu wrześniu. Na trawniku na glebach lekkich, przepuszczalnych lub w początkowym okresie zaniku wystarczy przeprowadzić napowietrzanie płytkie, na głębokość 2-3 cm, które wykonuje się narzędziami o zębach pełnych okrągłych lub płaskich (szczelinowych, rozcinających powierzchnię gleby, stymuluje rozwój systemu korzeniowego traw). Zaleca się przeprowadzanie zabiegu na całej powierzchni trawnika co roku, na wiosnę lub w lecie. Tak przygotowany trawnik można zasilić nawozem, który łatwo przeniknie w głąb gleby, do korzeni traw.