Aktualności | Rośliny ogrodowe | Architektura ogrodu | Pielęgnacja ogrodu | Porady |
Strona główna | Sprzęt ogrodniczy | Forum ogrodnicze | Wydarzenia | Reklama w serwisie | Kontakt |
Zioła hodowane w domu nie tylko upiększają nasze mieszkanie, ale także stanowią źródło cennych witamin dla naszego organizmu. Aby jednak zioła pięknie nam rosły, należy pamiętać o regularnym podlewaniu i dobraniu dla nich odpowiedniego miejsca.
Większość ziół doskonale nadaje się do hodowania w doniczkach na parapetach.
Można je uprawiać w ozdobnej doniczce lub w wiklinowym kosztu.
Kilka gatunków ziół posadzonych w jednym naczyniu to również wspaniały element dekoracyjny. Taka ziołowa kompozycja na pewno doda uroku naszej kuchni bądź jadalni.
W ten prosty i łatwy sposób można zapewnić sobie świeże zioła w zasięgu ręki przez cały rok. Świeże zioła wzbogacają smak wielu potraw i dodatkowo mają właściwości lecznicze.
Żeby zioła dobrze rosły naczynia (skrzynki lub doniczki) należy odpowiednio przygotować.
Na dnie naczynia powinna znaleźć się warstwa drenażu - około 2-3 cm np. kamyków.
Na tę warstwę należy wysypać ziemię - może to być tzw. uniwersalna ziemia, a dla lepszych efektów uprawy można ją wymieszać z kompostem.
Do tak przygotowanego naczynia sieje siÄ™ nasiona lub sadzi siÄ™ sadzonki.
Gdy urosną należy je przesadzić do większych doniczek, wtedy lepiej rosną.
W pierwszym etapie zioła należy często podlewać, a kiedy podrosną, wystarczy podlewanie dwa, trzy razy na tydzień. Zioła potrzebują dużo wilgoci i dlatego nie można ich przesuszyć. Można podlewać je wodą prosto z kranu, ale lepiej będą rosły podlewane wodą odstawioną w konewce na 24 godziny.
ZioÅ‚a najlepiej rosnÄ… w temperaturze od 15 do 20°C, na nasÅ‚onecznionym stanowisku.
Doniczki z ziołami należy systematycznie odwracać, tak żeby były równomiernie oświetlone z każdej strony.
Zioła lubią świeże powietrze, natomiast nie lubią przeciągów i gwałtownych zmian temperatury.
Dobrym momentem na siew nasion jest początek marca. A jeśli chcemy mieć świeże ziółka zimą, to wysiewamy je latem. W ten sposób smakiem ziół będziemy się cieszyć przez cały rok.
Na początku maja nasze zioła możemy wystawić na balkon lub taras, ale ważne jest żeby był on w zacisznym miejscu i nie od strony ulicy.
Jest to roślina jednoroczna, która lubi bardzo słoneczne miejsce.
Należy ją posiać rzadko i płytko, w przepuszczalnej i wilgotnej ziemi. Jest rośliną bardzo delikatną. Gdy wyrośnie przesadzić po kilka sztuk do doniczki. Dorasta do 30 - 40 cm i silnie się rozgałęzia. Podlewa się ją jedynie w południe, a w gorące dni wystarczy spryskać wodą.
W kuchni używamy jej liści, które urywamy i rozrywamy w palcach. Do potraw dodaje się ją tuż przed końcem gotowania. Idealna do sałatek, zwłaszcza tych z pomidorami. Pomaga na niestrawność i działa też uspokajająco. Dodatkową jej zaletą jest to, że postawiona na parapecie odstrasza owady.
To również roślina jednoroczna, a przy sprzyjającej pogodzie roślina dwuletnia.
Lubi dobrze nasłonecznione miejsca i żyzną glebę. Warto dodawać go do dań ciężkostrawnych, potraw z warzyw strączkowych i tłustych mięs. Jest niezastąpiony w polskim żurku i kiełbasach.
Roślina jednoroczna, którą wysiewa się do żyznej ziemi. Lubi ona słoneczne i suche lato. Dorasta nawet do 80 cm.
Owoce kolendry używa się do pieczonych mięs, świątecznych ciast oraz do produkcji domowych kiełbas i pasztetów.
Kolendra pobudza apetyt i przyśpiesza trawienie. Wywiera też korzystny wpływ na układ nerwowy.
Roślina jednoroczna osiągająca do 60 cm wzrostu. Wysiewa się go wiosną, wymaga on słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Można wysiewać go kilka razy w roku, w niewielkich odstępach czasu.
Jest on klasycznym dodatkiem do ogórków, sałatek, surówek, ziemniaków i dań rybnych.
Koper łagodzi niestrawności żołądkowe i kolki u niemowląt.
Jest to roÅ›lina dwuletnia. Jedna z najpopularniejszych i Å‚atwych w hodowli roÅ›lin stosowanych w naszej kuchni. RoÅ›lina ta lubi nasÅ‚onecznione miejsca z lekkim cieniem, a ziemiÄ™ żyznÄ… i wilgotnÄ…. Natomiast nie lubi zimna. Trzymana na balkonie, na okres jesienno – zimowy powinna być przeniesiona do mieszkania.
Jej liście można wykorzystywać już w pierwszym roku, natomiast korzenie w drugim. Posiekanymi liśćmi pietruszki posypuje się jarzynowe zupy, gotowane ziemniaki, ryby, sałatki, sosy, kanapki i potrawy z jajek.
Korzenie pietruszki poprawiają trawienie, a naparem z liści można rozjaśniać piegi i przemywać suchą cerę.
Ta roślina wieloletnia lubi miejsce słoneczne. Jej nasiona wysiewa się prosto do doniczek, z lekką i dobrze spulchnioną glebą. Po kwitnieniu należy ją przycinać, a jeśli liście zaczną żółknąć to znaczy, że ma za ciasno. Dobrze znosi długie i mroźne zimy.
W kuchni jej kwiaty można dodawać do sałatek bądź zaparzyć aromatyczną herbatę. Jej liście dodaje się do wieprzowiny, kaczki, sera, masła, ciast i deserów. Pomaga w trawieniu tłustego mięsa i przy biegunce.
Roślina wieloletnia, lubiąca słoneczne miejsca. Wysiewa się ją wiosną do lekkiej i suchej ziemi. Powinno się ją przerywać i przesadzać co 40 cm i dodatkowo przycinać jesienią.
Jest ziołem o bardzo pikantnym i dyskretnym zapachu, dlatego należy go używać z umiarem. Dodaje się go do lekkich zup, sałatek, potraw z ryb, steków, majonezu i marynat. Herbatka z zaparzonych liści estragonu poprawia apetyt i trawienie, natomiast korzeń estragonu łagodzi ból zębów.
To roślina wieloletnia o pięknym zapachu. Lubi nasłonecznione miejsca i wilgotną, próchniczą ziemię. Sieje się ją wiosną, a gdy urośnie, przerywa i przesadza co 30 cm.
Przyprawia się nią owocowe sałatki, syropy, napoje, sosy i wina.
Napar z mięty pomaga w przeziębieniu, grypie i w trawieniu. Jej dodatkowym atutem jest to, że jej liście odstraszają mszyce, mrówki, a nawet pchły.
Roślina wieloletnia o barwnych i niezwykle aromatycznych liściach. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione i dobrze przepuszczalną glebę. Wyjątkowo dobrze znosi uprawę w zamkniętych pomieszczeniach. Wysiewa się go na wiosnę, a gdy podrośnie przerywa co 25 cm. Dorasta do 30 cm, silnie się rozgałęziając.
W kuchni dodaje się go do zup, sosów, marynat i farszów. Pomaga w trawieniu tłustego jedzenia.
Świeży tymianek pięknie pachnie i odświeża powietrze w naszym mieszkaniu.
To również roślina wieloletnia, którą należy posiać płytko. Lubi słoneczne stanowisko i umiarkowane podlewanie. Jest odporna na zimno. Może dorastać nawet do 70 cm.
Idealnie nadaje się do pizzy, potraw z pomidorami, potraw z owocami morza, omletów, tartych serów, zup, warzyw, duszonych mięs, drobiu, baraniny, cielęciny, wołowiny i wieprzowiny.
Powinno się dodawać go do potrawy pod koniec jej gotowania. Oregano pomaga łagodzić wzdęcia i stymuluje przepływ żółci.
Roślina wieloletnia, która wiosną kwitnie na niebiesko. Lubi nasłonecznione miejsca, dobrze spulchnioną ziemię i niezbyt obfite podlewanie. Wysiewa się go wiosną do doniczek, ale najłatwiej hodować go z sadzonek.
Jego kwiaty dodaje się do sałatek, a liście w niewielkich ilościach do potraw mięsnych (zwłaszcza do wieprzowiny i baraniny), a także do potraw rybnych.
Liście rozmarynu odświeżają powietrze, a dodane do kąpieli pobudzają krążenie krwi.
Tą roślinę wieloletnia, którą łatwiej hodować z sadzonek niż z nasion. Jest ziołem o zapachu zbliżonym do cytryny. Jest dużą rośliną sięgającą nawet do 1 m wysokości. Jeśli chcemy, żeby ładnie rosła należy ją przesadzić do dużej doniczki. Wymaga ona dużej ilości ziemi, a najlepiej rośnie na grządkach.
Zmniejsza ona uczucie nerwowości i paniki oraz uspokaja szybkie bicie serca.
Roślina wieloletnia, wysiewa się ją już w marcu do skrzynki, potem można wysadzić na grządkę, a kilka sadzonek pozostawić w doniczce na parapecie. Lubi umiarkowane podlewanie. Jest rośliną dość wymagającą, ponieważ lubi obfite nawożenie (nawozem organicznym oraz mineralnym).
Poprawia trawienie i oczyszcza organizm.
Dodaje się go do zup, sosów, ryb, drobiu, wołowiny i twarogów.
Należy stosować go z umiarem, ponieważ może stłumić aromat innych przypraw.
Roślina wieloletnia, której kępki można wykopać z ogródka i wsadzić do doniczki. Lubi wilgotną glebę w lekko zaciemnionym miejscu. Wymaga regularnego podlewania.
Idealnie nadaje się do sałatek, surówek, zup, twarożków i do posypania młodych ziemniaków.
Świeże zioła są najwartościowsze i najbardziej aromatyczne, i to one dodadzą smaku naszemu życiu, a ile przy tym satysfakcji!
Dzisiaj zioła są na topie, a zawdzięcza się to panującej modzie na ekologiczny styl życia. Ziół z własnego ogródka nie zastąpi żadna inna przyprawa.
I jeśli chcemy mieć pewność, że spożywane przez nas zioła są wolne od wszelkich sztucznych dodatków, najlepiej wyhodować je samodzielnie.
Źródło: www.smaczny.pl