www.info-ogrody.plwww.info-ogrody.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Rośliny ogrodowe Architektura ogrodu Pielęgnacja ogrodu Porady rss
Strona główna Sprzęt ogrodniczy Forum ogrodnicze Wydarzenia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Pomidory z własnego ogrodu

Informacja prasowa / Autor: GreenOK / Data: 2013-05-22

Pomidory z przydomowej grządki zawsze smakują lepiej. Surowe świetnie sprawdzają się w sałatkach, gotowane przydadzą się jako baza do sosów oraz jako smaczny dodatek do zup i gulaszów. Wśród licznych gatunków najbardziej cenione są mięsiste, o intensywnym zapachu, dużych owocach i cienkiej skórce. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, aby cieszyć się pięknymi pomidorami z własnego ogrodu.

fot. GreenOK.PL

W przydomowych ogrodach warto wypróbować ciekawe, kolorowe odmiany. Na uwagę zasługują m.in. brązowy Black Russian albo zielony w fazie dojrzałości gatunek Evergreen. Sałatki urozmaici odmiana koktajlowa Ola Polka, o żółtej barwie albo Tigerella, która ma owoce paskowane, czerwono-zielone. Do najpopularniejszych odmian gruntowych do bezpośredniego spożycia należy Bawole serce. Pomidory są bardzo duże, ich waga dochodzi do 0,5 kg. Jeśli chodzi o gatunki odporne na choroby, to warto polecić Samuraja. Owoce są średniej wielkości, czerwone, dobrze nadają się na przetwory.

Sadzenie

Pomidory sadzi się bezpośrednio do gruntu albo też w szklarni lub specjalnych tunelach foliowych. Te ostatnie sprawiają, że rośliny nie są narażone na nagłe zmiany temperatury. Przygotowane wcześniej lub kupione rozsady możemy umieścić w ogrodzie pod koniec maja, kiedy nie grożą im już przymrozki. Należy wbić w ziemię półtorametrowe tyczki, w odległości 60-70 cm od siebie, po jednej dla każdej rośliny. Pojemniki z roślinami umieszczamy na kilka minut w wodzie.

Pomidory sadzimy głębiej niż rosły w pojemnikach. 10-15 dni po posadzeniu przywiązujemy pomidory do tyczek poniżej kwiatostanu. Trzeba pamiętać, żeby przesuwać sznurek lub tasiemkę wraz ze wzrostem. Kiedy roślinki będą miał około 8 cm wysokości, należy usunąć wszystkie liście mniej więcej do 2,5 cm wysokości łodygi. Zazwyczaj te pierwsze liście otrzymują mniejszą ilość słońca, przez co różne patogeny z gleby mogą się do nich przedostać. W takiej sytuacji łatwo o rozwój grzybicy.

Cięcie

Na początku okresu wegetacji warto przycinać pomidory, wtedy roślina skieruje swoje siły na produkcję owoców, a nie nadmierny rozrost. Pęd główny przycinamy powyżej drugiego kwiatostanu. Nowe rozgałęzienia pojawiają się w miejscu, w którym liście wyrastają z pędu głównego. Następnie zachowujemy ten z pędów bocznych, który jest najwyżej. Potem, kiedy wytworzy się drugi kwiatostan, także go przycinamy. W lipcu i sierpniu usuwamy tzw. wilki, czyli młode pędy, które wyrastają z kątów liści. Przycinanie jest niepotrzebne odmianom samokończącym (dorastającym tylko do określonej wysokości) i odmianom o drobnych owocach.

Pielęgnacja

fot. GreenOK.PL

Optymalna temperatura do wzrostu pomidorów wynosi około 20°C w ciągu dnia i 17°C nocą. Jeśli temperatura spadnie poniżej 10°C, rośliny mogą przestać rosnąć. Gleba przeznaczona na uprawę pomidorów nie powinna być ani zbyt ciężka i podmokła, ani zbyt lekka. Pomidor pobiera z gleby znaczną ilość składników pokarmowych, dlatego powinniśmy odpowiednio go nawozić. Warto wybrać nawóz przeznaczony do tego typu upraw, taki jak Bioaktywny nawóz do pomidorów GreenOK. Zawiera on naturalne substancje humusowe, które odżywiają rośliny. Dodatkowo jest wzbogacony o składniki mineralne – azot, fosfor i potas (NPK). Szczególnie istotny jest potas – jego niedobór skutkuje brakiem intensywnej barwy i pękaniem owoców. Bioaktywny nawóz GreenOK stosuje się pierwszy raz po wschodach roślin lub posadzeniu rozsady, kolejny raz po 14-16 dniach, a następnie trzeci i czwarty raz co 14-16 dni.

Potrzeby wodne pomidorów zależą od fazy rozwoju rośliny – przez pierwsze 2-3 tygodnie niższa wilgotność sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Jednak, kiedy pojawiają się owoce, zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Jeśli wody będzie za mało, to owoce mogą w ogóle się nie pojawić albo będą małe i niesmaczne. Trzeba pamiętać, aby podlewać rośliny przy korzeniu, unikając moczenia liści. Pomidory wymagają dużej troski. Codziennie warto przyjrzeć się roślinom, czy nie zaczynają chorować. Liście z przebarwieniami należy natychmiast usunąć. Pamiętajmy jednak, że nie powinno się ich przeznaczać na kompost.

Smaczna nagroda

Owoce pomidorów dojrzewają po około 45 – 60 dniach od czasu zakwitnięcia kwiatów. Szypułki dobrze wybarwionych owoców z łatwością odłamują się w miejscu zgrubienia. Owoce można zbierać w różnych fazach rozwoju – w zależności na jaki cel je przeznaczyliśmy. Z tych zerwanych prosto z krzaka warto przygotować pomidorowy chłodnik – na pewno będzie pysznie orzeźwiał w gorące dni!

Firma GreenOK zajmuje się produkcją biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów, zawierających substancje humusowe, naturalne składniki pokarmowe oraz mikroorganizmy pozyskane z torfu - niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. W szerokiej gamie produktów znajdują się również biostymulatory wzrostu oraz nawozy organiczno-mineralne.

Firma GreenOK powstała w 2009 roku na Łotwie. Od tego czasu sieć dystrybucji produktów obejmuje Polskę, Łotwę, Estonię, Litwę, Wielką Brytanię i Ghanę. GreenOK Poland dystrybuuje dwie marki: GreenOK oraz Brunatne BioZłoto. Firma posiada w swoim asortymencie ponad 20 produktów do pielęgnacji roślin w każdym stadium rozwoju. Więcej informacji dostępnych jest na stronach: www.greenok.pl oraz www.biozloto.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Przenieś salon do ogrodu

Przenieś salon do ogrodu

Sobotnie popołudnie, za oknem piękna pogoda, a za chwilę wpadnie do nas koleżanka na filiżan... » ...więcej
Zawór czerpalny do ogrodu

Zawór czerpalny do ogrodu

Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią sezon na porządki w domowym otoczeniu. Niezwykle funkcjo... » ...więcej
System oświetlenia ogrodu lampami LED

System oświetlenia ogrodu lampami LED

Firma BRITOP Lighting wraz z rozpoczęciem sezonu wiosenn... » ...więcej
Nocne oblicze ogrodu

Nocne oblicze ogrodu

Ogród ma dwa oblicza – dzienne i nocne. Skupiając się na tym pierwszym, często zapomina... » ...więcej
Wykorzystanie deszczówki do nawadniania ogrodu

Wykorzystanie deszczówki do nawadniania ogrodu

Każdego sezonu tysiące litrów wody deszczowej bezprodu... » ...więcej
System murów oraz elementów małej architektury do ogrodu

System murów oraz elementów małej architektury do ogrodu

Przestrzeń wokół domu wymaga szczególnej oprawy, któ... » ...więcej
Dekoracyjne donice do ogrodu

Dekoracyjne donice do ogrodu

Aranżacja przestrzeni wokół domu w stylu śródziemnomorskim przywodzi na myśl ciepłe i ... » ...więcej
Zdmuchnij bałagan ze swojego ogrodu

Zdmuchnij bałagan ze swojego ogrodu

Początek jesieni to nie tylko spadek temperatury, ale r... » ...więcej
Polecamy porady
Jaki grill wybrać do ogrodu?

Jaki grill wybrać do ogrodu?

W zależności od ilości miejsca w ogrodzie, które można przeznaczyć na ustawienie... » ...więcej
Sposoby na kreta

Sposoby na kreta

        Trzeba zacząć od tego, że krety w Polsce są po... » ...więcej
Jak pozbyć się brudu na grillu?

Jak pozbyć się brudu na grillu?

Koniec zimy, a więc wkrótce sezon grillo... » ...więcej
Niezbędne elementy oczka wodnego

Niezbędne elementy oczka wodnego

Oczko wodne, to często prawdziwe „oczko w głowie&... » ...więcej
Co to jest mikoryza?

Co to jest mikoryza?

Z ogrodu Pani Ewy  Fot. Maciek To współżycie dwóch gatunków organizmów - grz... » ...więcej
Jak zapobiegać rozwojowi pleśni na truskawkach i malinach?

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni na truskawkach i malinach?

Fot. stock.xchng® Zarażenie roślin pleśn... » ...więcej

Jak pobudzić roślinę do tworzenia nowych rozgałęzień

Usuwając zbędne pędy boczne rośliny, można ją pobud... » ...więcej
Opieka nad roślinami w pojemnikach

Opieka nad roślinami w pojemnikach

Aby, rośliny balkonowe ładnie się rozkrzewi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Rośliny ogrodowe - Architektura ogrodu - Pielęgnacja ogrodu - Sprzęt ogrodniczy - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia