Aktualności | Rośliny ogrodowe | Architektura ogrodu | Pielęgnacja ogrodu | Porady |
Strona główna | Sprzęt ogrodniczy | Forum ogrodnicze | Wydarzenia | Reklama w serwisie | Kontakt |
Patrząc na termometr za oknem trudno uwierzyć, że powoli zbliża się do nas jesień. Wietrzne i deszczowe dni nadchodzą jednak wielkimi krokami. Warto zastanowić się już dziś, co zrobić, aby jesienne porządki w ogrodzie oraz przygotowanie zieleńca do zimowego snu, stały się dla nas niezbyt uciążliwe. Odpowiednie maszyny do pracy w ogrodzie to gwarancja sukcesu.
Dmuchawy nie są tak popularnym urządzeniem pośród amatorów ogrodnictwa, jak kosiarki czy chociażby podkaszarki. Jednak może już wkrótce przekonamy się, że sprzątanie dużych terenów wyłącznie za pomocą grabi jest nie tylko niewygodne, ale i czasochłonne.
Dmuchawa umożliwia zbieranie nie tylko liści, ale także różnych śmieci, skoszonej trawy, ścinków żywopłotu itp. Sprawdzi sie także bardzo dobrze w miejscach trudno dostępnych dla zwykłych grabi.
Pomogą nie tylko w usunięciu nadmiaru liści, ale także oczyszczą drogi, alejki i tarasy z zalegającego piasku, żwiru i drobnych zanieczyszczeń. Niektóre dmuchawy posiadają także specjalne końcówki, które służą do czyszczenia rynien. Duże i mocne dmuchawy w efektywny sposób sprzątają duże tereny publiczne.
Dmuchawy z funkcją odkurzania są niezastąpione podczas sprzątania np. po rodzinnym przyjęciu w ogrodzie.
„Obecnie na rynku można znaleźć różne rodzaje i typy dmuchaw, w tym modele ręczne oraz plecakowe.
Te pierwsze są bardziej popularne wśród amatorów przydomowych ogrodów i właścicieli mniejszych posesji.
Urządzenia plecakowe są z reguły mocniejsze, pozwalają na dłuższą pracę, przez co częściej można spotkać je wśród osób zajmujących się profesjonalną pielęgnacją terenów zieleni” – mówi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.
Wielkie składowiska liści to już przeszłość - noże rozdrabniające tną materiał roślinny na małe kawałki, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Taka metoda pozbywania się liści sprawia też, że rozkładają się one szybciej. Odpadki można przeznaczyć także na kompost.
Maszyna powinna posiadać skuteczny układ tłumienia drgań, minimalizujący drgania tych części maszyny, z którymi ma kontakt użytkownik.
Silnik powinien mieć dużą moc i łatwo się uruchamiać.
Należy zwrócić uwagę na szybkość i objętość wydmuchiwanego powietrza.
Jeżeli wybiorą Państwo dmuchawę plecakową, jej szelki powinny być wygodne, dobrze rozkładać obciążenie, posiadać pas biodrowy i szerokie pasy naramienne.
„Równie istotne podczas zakupu dmuchawy są moc oraz waga. Im wyższa moc dmuchawy, tym szybciej będziemy w stanie posprzątać swój ogród. Waga natomiast odgrywa niebagatelną rolę w przypadku czasu pracy- lżejszym urządzeniem popracujemy dłużej. Do długiej pracy polecana jest dmuchawa plecakowa” – dodaje Jerzy Banaszczyk.
Husqvarna 125 B
Wydajna dmuchawa ręczna, która łączy w sobie bardzo wysoką moc wydmuchu oraz łatwość użytkowania.
Idealna do prac przydomowych. Dobrze wyważona i poręczna dzięki wylotowi powietrza w linii uchwytu.
Husqvarna 356 BTx
Należy do jednych z najcichszych na rynku z napędem benzynowym, więc może być używana na terenach użyteczności publicznej, gdzie obowiązują ograniczenia poziomu hałasu.
Posiada dźwignię gazu mocowaną na rurze wylotowej.
Husqvarna 130 BT
Duża moc oraz niska waga (6,7 kg) sprawiają, że praca wykonywana jest szybko i komfortowo. Niski poziom drgań oraz ergonomiczne uchwyty zmniejszają obciążenie dłoni i ramion.
Model ten zużywa niewiele paliwa oraz jest wyposażony w system kontroli emisji zanieczyszczeń.
Husqvarna 580 BTS
Bardzo mocna dmuchawa - żadna inna nie uprzątnie liści, słomy, a nawet żwiru czy gałęzi z wydajnością 25,7 m3/min.
Została wyposażona w dwustopniowy filtr i system Air InjectionTM.
Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2011 rok osiągnęły poziom 32 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła około 15.000 osób.
Źródło: www.husqvarna.com.