Aktualności | Rośliny ogrodowe | Architektura ogrodu | Pielęgnacja ogrodu | Porady |
Strona główna | Sprzęt ogrodniczy | Forum ogrodnicze | Wydarzenia | Reklama w serwisie | Kontakt |
Prace w ogrodzie wszystkim pasjonatom zawsze wiążą się z cierpliwością i skrupulatnością. Wielu ogrodników z pewnością potwierdzi, że odpowiednie planowanie ustrzeże nas przed niespodziankami i nawet zapominalskim pozwoli na spokojną pracę. GARDENA prezentuje krótki kalendarz prac z podziałem na pory roku, aby każda z nich kończyła się w naszym ogrodzie pięknymi i satysfakcjonującymi efektami.
Jest to prawdopodobnie najmniej lubiana pora roku, zarówno dla ogrodników jak i ich roślin.
Drzewa i krzewy znajdują się w stanie zimowego spoczynku, a byliny muszą przetrwać zimę w glebie. Należy pamiętać o tych najbardziej wrażliwych – jeszcze przed opadami śniegu powinniśmy osłonić je przed mrozem.
Później warto regularnie sprawdzać stan otulin i strząsać z gałęzi zalegający śnieg.
Nie bójmy się też wykonywać drobnych prac w ogrodzie.
Pogodniejsze dni można wykorzystać na przycinanie drzew i krzewów, wpłynie to na nie odmładzająco i nie odniosą żadnych ran.
Jeżeli planujemy powiększenie rabat, ogródka warzywnego lub żywopłotu, warto o tym pomyśleć już teraz.
Już w lutym pomyślmy o wysianiu pierwszych sałat, rzodkiewek czy szpinaku w szklarniach.
Wkrótce też zużyjemy dojrzały już kompost, który przyda się potem jako nawóz.
Nie zapominajmy o roślinach pokojowych, które gdy za oknem sypie śnieg, tworzą w naszym domu przytulny klimat. Wymagają teraz bardziej obfitego nawadniania, a późną zimą przesadzenia ze zbyt ciasnych doniczek.
Nareszcie dni stają się dłuższe, a światło i ciepło budzą rośliny ze snu.
Jednak marzec często wciąż bywa mroźny, należy więc rozważnie wykonywać zaplanowane prace. W dalszym ciągu folia i włóknina powinny chronić wrażliwe rośliny przed przymrozkami i wiatrem.
Kiedy gleba wyschnie i wyraźnie się rozgrzeje zaczyna się pora wysiewu lub sadzenia wczesnych warzyw, takich jak: marchwi, sałaty czy pietruszki.
Warto również poznać zasadę: świeże powietrze wzmacnia.
Rośliny przyzwyczajone do ciepła szybko rosną, ale nie są dostatecznie silne. Dlatego hartujmy sadzonki przy każdej okazji. Ciągłe przenoszenie roślin lub wietrzenie szklarni może być nieco kłopotliwe, ale warzywa szybko zrewanżują się imponującym wzrostem – informuje Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.
W kwietniu nareszcie możemy podziwiać piękno kolorowych kwiatów cebulowych i mamy jeszcze czas na sadzenie wytrzymałych bylin i traw.
Możemy również szczepić drzewa owocowe oraz rozmnażać drzewa i krzewy z pędów.
Teraz także trawa zaczyna intensywnie rosnąć – należy przygotować się do pierwszego w tym roku koszenia. GARDENA poleca w tym celu komfortową kosiarkę elektryczną PowerMax 32E. Umożliwia precyzyjne cięcie i doskonałą wydajność oraz gwarantuje lekką pracę przy koszeniu każdego rodzaju trawnika.
Warto też wiedzieć, iż trawa pozostała po skoszeniu może przydać nam się do ściółkowania grządek. Można również wymieszać ją z innymi odpadkami ogrodowymi w kompostowniku – radzi Jarosław Soboń.
Nareszcie słoneczne lato - dni będą teraz najdłuższe, a nasze ogrody utoną w pięknych kwiatach.
Czerwiec jest miesiącem róż – to teraz kwitną zarówno te dzikie, jak i szlachetne. Pamiętajmy więc o nieustannym usuwaniu zwiędłych kwiatów.
W tym czasie pojawią się wiśnie, czereśnie i owoce
jagodowe. Przy dyskretnym podjadaniu owoców prosto z drzewa zwracajmy uwagę na chore i robaczywe egzemplarze.
Mamy jeszcze czas na wysiew sałaty, kapusty, marchwi i innych warzyw, aby zapełnić wolne grządki lub uzupełnić miejsca skąd zebrano już plony.
Zwróćmy też uwagę na krzaki pomidorów – od dołu należy całkowicie usuwać ich liście, dzięki czemu będą bardziej odporne na choroby.
Lipiec oznacza najbardziej dogodną porę na uszlachetnianie naszych róż oraz drzew i krzewów owocowych przez okulację.
Amatorzy truskawek powinni wiedzieć, że można je teraz rozmnażać z rozłogów – najlepiej wsadzać młode pędy od razu do doniczek wypełnionych pulchną ziemią.
Sierpień to już czas wielkich zbiorów oraz dobry termin na wysiew świeżej trawy. Większości z nas kojarzy okres letni przede wszystkim z procesami regularnego przycinania trawy i obfitego nawadniania.
Najlepsza do nawadniania jest woda ze studni lub ze zbiornika.
Warto również zaopatrzyć się w zraszacz, który ułatwi nam podlewania. GARDENA poleca modele Comfort Aquazoom.
Spodoba się również naszym dzieciom i zwierzakom, które w upalne dni nie stronią od ochładzających kąpieli.
Wilgotna i mglista listopadowa pogoda sprawia, że na rabatach obumierają ostatnie waleczne kwiaty jesieni.
Przed zimą należy uporządkować kilka spraw w ogrodzie, aby nie zaskoczyły nas nagłe przymrozki.
Spuszczamy wodę z rur i węży w ogrodzie, w ogrodzie warzywnym zbieramy te zimowe i uprzątamy grządki.
Ścinamy także suche kwiaty i łodygi, które idealnie nadadzą się do dekoracji naszych wnętrz.
Od prawie 20-lat produkty marki obecne są na polskim rynku. Od połowy lat 90-tych dystrybucja na terenie kraju realizowana była przez spółkę Gardena Polska, w ramach Grupy Gardena - niemieckiego producenta narzędzi i urządzeń ogrodniczych oraz systemów nawadniających.
Marka systematycznie powiększała swój udział w rynku. Powstała szeroka ogólnopolska sieć dystrybucji jej produktów. Przez lata GARDENA zdobyła uznanie polskich konsumentów, czego wyrazem są przyznane nagrody i wyróżnienia dla marki, w tym dwukrotnie otrzymany Laur Konsumenta. Od końca 2008 roku GARDENA jest jedną z marek znajdujących się w portfolio międzynarodowej firmy Husqvarna – zaliczanej do grona najstarszych i największych firm technicznych na świecie.
Źródło: www.gardena.pl.