Aktualności | Rośliny ogrodowe | Architektura ogrodu | Pielęgnacja ogrodu | Porady |
Strona główna | Sprzęt ogrodniczy | Forum ogrodnicze | Wydarzenia | Reklama w serwisie | Kontakt |
W lutym w zależności od pogody, można rozpocząć już prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Gdy tylko warunki pozwolą można nawozić kompostem krzewy oraz drzewa; przyciąć pędy drzew i prześwietlać krzewy jagodowe, a także przycinać żywopłoty. Jednak te zabiegi należy przeprowadzać w temperaturze powyżej 5°C. W pomieszczeniach można rozpocząć wysiew nasion roślin jednorocznych np. begonii, szałwii, żeniszka, petunii oraz rozpocząć rozmnażanie roślin z sadzonek np. pelargonii, fuksji.
W zależności od warunków atmosferycznych, należy zastosować odpowiedni sposób postępowania. W czasie roztopów, gdy na powierzchni trawnika tworzą się kałuże, należy umożliwić spływanie wody poprzez wykonanie rowków lub nakłuwać teren, co pozwoli na przejście wody w głębsze warstwy gleby.
Powstającą na powierzchni trawnika skorupę, tworzącą się poprzez topnienie śniegu w dzień, a zamarzanie nocą, w miarę możliwości powinno się kruszyć.
Powyższe zabiegi zabezpieczą powierzchnię trawnika przed gniciem trawy.
Unikać chodzenia po trawniku, zwłaszcza ciągle tą samą droga. Nadmierne chodzenie po trawniku, zarówno pokrytym śniegiem, ale również po jego usunięciu, spowoduje uszkodzenie trawy, a nawet jej zanik. Ponadto, udeptywana w ten sposób gleba, traci możliwość wchłaniania nadmiaru wody na wiosnę, a tym samym utrudniony zostanie proces jej osuszania.
W przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych, po stopieniu śniegu można wykonać zabiegi pielęgnacyjne: aerację albo wertykulację trawnika, które polepszą warunki wodno – powietrzne strefy korzeniowej trawnika i przygotują go do dalszych zabiegów np. piaskowania.
Dobrze wpłynie na rozwój trawnika zasilenie go nawozem, nawet jeżeli jego powierzchnia pokryta jest warstwą śniegu.
W lutym warto sprawdzić stan zabezpieczenia roślin pozostawionych na zimę na rabatach. Okrycia te mogły zostać uszkodzone, dlatego trzeba je poprawić i uzupełnić ewentualne ubytki.
Te rośliny, które na zimę zostały umieszczone w pomieszczeniach, również wymagają przeglądnięcia. Dotyczy to między innymi pelargonii i złocieni. Chore liście oraz pędy należy usunąć, a także uzupełnić utraconą wilgoć w ziemi. W celu przygotowania do dalszej uprawy, pod koniec miesiąca należy umieścić je w ciepłym pomieszczeniu. Młode pędy na pelargoniach, to znak, że można rozpocząć sadzonkowanie.
Przechowywane cebule, bulwy i karpy mieczyków, dalii, begonii oraz roślin niezimujących w glebie wymagają przeglądnięcia. Egzemplarze chore należy usunąć, a resztę opryskać preparatem grzybobójczym.
Pod koniec miesiąca można rozpocząć obfitsze podlewanie roślin doniczkowych. Jednak nie należy z tym przesadzać, aby nie dopuścić do powstania grzybni, która przerastając ogranicza odparowanie wilgoci i może doprowadzić do niekorzystnego dla roślin gnicia korzeni.
W przypadku przesadzania roślin, należy dobrać doniczkę o średnicy 1-2 cm, większej od tej w której dotychczas rosła. W doniczkach z dużymi roślinami, wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.
Rośliny, które na zimę zostały umieszczone w chłodnych pomieszczeniach np. fuksje, oleandry należy przyciąć. Suche lub uszkodzone pędy usunąć, a zdrowe, ale przerośnięte skrócić. Pod koniec miesiąca można je umieścić w cieplejszym pomieszczeniu, z dostępem światła i rozpocząć nawożenie.
Jeżeli na gałęziach znajduje się duża ilość śniegu, należy go usunąć, aby pod jego ciężarem nie łamały się.
W lutym można wykonać pielęgnacyjne cięcie drzew i krzewów. Zabieg polega na wycięciu chorych, obumarłych i uszkodzonych gałęzi. Należy również usunąć gałęzie rosnące do środka rośliny oraz krzyżujące się. Można także wyciąć stare, grube konary drzew, miejsca po cięciu posmarować maścią.
W przypadku drzew owocowych, najpierw przycinać te bardziej odporne na przymrozki – jabłonie, grusze.
Z krzewów owocowych niezbędne jest przycięcie agrestu, porzeczek i malin.
Wycieki żywicy z pni usunąć, a miejsce wycieku zabezpieczyć maścią.
Poprawić osłonę lub zabezpieczenie pni drzew przed zającami oraz gryzoniami. Jeżeli stwierdzono rany należy je posmarować maścią.
W przypadku zmycia wapna przez opady atmosferyczne z pni drzew i grubych konarów, koniecznie ponownie dokonać bielenia.
Zaleca się, aby pod koniec lutego wysiać pod drzewami i krzewami nawóz, odpowiedni dla rośliny.
Warto również dokonać ogólnego przeglądu drzew i krzewów pod kątem pojawienia się oznak chorób oraz występowania szkodników, aby ewentualnie rozpocząć niezbędne zabiegi ochronne.
W przypadku występowania przymrozków, jeżeli ryby zimują w oczku wodnym, nie można dopuścić do całkowitego zamarznięcia powierzchni wody w zbiorniku. Aby zabezpieczyć dostęp tlenu trzeba wykonać przerębel.
Po rozmarznięciu lodu, należy sprawdzić, czy na powierzchnię wody nie wypłynęły martwe ryby, które koniecznie trzeba usunąć.
Warto sprawdzić stan roślin wodnych umieszczonych w pojemnikach, znajdujących się w pomieszczeniach. Rośliny gnijące, z objawami chorób należy usunąć. Pamiętać o uzupełnieniu wody w pojemnikach.
Jeżeli na terenie naszego ogrodu zamieszkują ptaki, można je dokarmiać kaszą lub zbożem.